Otvaranjem izložbe “Petar Lubarda – novo kadriranje”, večeras , u crkvi “Santa Maria in Punta”, sa početkom u 21 sat, otpočeće likovni program XXXVIII festivala “Grad teatar”.
Izložbu priređuju u saradnji sa Narodnim muzejom Crne Gore. Autor izložbe su Filip Mikić, autor video rada i Snežana Ivović i Miloš Marjanović, istoričari umjetnosti.
“I ove godine u likovnom programu Festival ‘Grad teatar’ nastavlja uspješnu i višegodišnju saradnju sa Narodnim muzejom Crne Gore, najznačajnijom nacionalnom institucijom u domenu likovnog stvaralaštva”, navode u saopštenju.
U pratećem tekstu izložbe, čiji je autor Snežana Ivović, navodi se i sljedeće:
“I ostaće zasigurno dok je čovjeka i Lubardinog grandioznog djela. U godini u kojoj se navršava pola vijeka od njegove smrti, u ovom starom budvanskom zdanju, ‘Grad teatar’ u saradnji sa Narodnim muzejom Crne Gore, obilježava na jedan nov, do sada neuobičajen način, sjećanje na jednog od najznačajnijih crnogorskih umjetnika XX vijeka. Njegovo djelo u najvećoj mjeri inspirisano je i prožeto Crnom Gorom, njenim predjelima, epskom poezijom, tradicijom i njenim iskonskim vrijednostima. A ko se prvi put susretne sa crnogorskim krajolicima i njihovom nadrealnom ljepotom bliskije će doživjeti duhovnu vrijednost Lubardine slike. Za Lubardu Crna Gora je bila ‘najveći učitelj’, njegov zdijenac života i vječito duhovno nadahnuće. Ona ga je iznjedrila, ‘utkala’ mu svoje božanske darove, ali i tragične usude”.
JU “Grad teatar” je objasnila svoju odluku da na nov način obilježi 50 godina od smrti Petra Lubarde, jednog od najznačajnijih savremenih crnogorskih i jugoslovenskih slikara.
“Vođeni ovogodišnjim sloganom festivala, koji konceptualizuje stalnu okrenutost budućnosti, planiramo Izložbu pod nazivom ‘Petar Lubarda – novo kadriranje’ koja ima za cilj istraživanja mogućnosti transponovanja umjetničkih polazišta i postulata posredstvom novih tehnologija. Ideja je da se primjenom tehnike 3-D mapiranja virtuelno predstave najvažnije faze Lubardinog stvaralaštva kroz djela iz fundusa NMCG u prostoru crkve Santa Marija in Punta. Očekujemo da će se potvrđena vrijednost Lubardinog stvaralaštva otvoriti i u novim semantičkim aspektima, definisanim sinergijom zadatog prostora, potvrđene poetike i mogućnosti posredovanja i recepcije likovnosti posredstvom novih tehnologija.”