Polen je nevidljiva napast. On se nalazi svuda oko nas i ne možemo ga izbjeći. Proizvode ga skoro sve biljke koje nas okružuju, i zato moramo da naučimo da živimo sa tim.
Ali postoje načini kako da smanjimo njegov uticaj i da se uspješno pripremimo za sezonu polena:
- Izbjegavajte faktore rizika koji vas čine osjetljivim na polen
Postoje mnogobrojni faktori rizika kada je alergijski rinitis u pitanju, i što ste izloženiji njima veća je vjerovatnoća da ćete imati problema sa alergijama. Najbolje što možete da učinite za sebe i da izbjegnete alergiju na polen je da se klonite sledećih faktora rizika:
- Izbjegavajte izlaske i šetnje u ranim jutarnjim časovima, jer polena u vazduhu ima najviše između 5h i 10h ujutru.
- Kada je napolju vjetrovito i vazduh je suv, ostanite kod kuće. Najbolje je da izađete odmah posle kiše, jer ona spira polen iz atmosfere.
- Provjeravajte koncentraciju polena u vazduhu na specijalizovanim web sajtovima, i nemojte da izlazite ako je njegova koncentracija visoka.
- Izbjegavajte područja sa svježe pokošenom travom, jer je poznato da je trava glavni uzrok proljećnih alergija.
- Ako ste osjetljivi na polen, angažujte nekog drugog za košenje trave i radove u bašti.
- Nosite naočare za sunce, jer one smanjuju količinu polena koji dospijeva u vaše oči.
- Kada se vraćate sa posla ili nakon obavljanja svakodnevnih obaveza, ostavite svoju obuću napolju, ispred vrata. Zamolite i svoje goste da učine isto.
- Skinite odjeću koju ste nosili napolju, i istuširajte se kako biste sprali polen sa svoje kože i kose.
- Ne sušite svoju odjeću napolju kako se na njoj ne bi zadržao polen, već je sušite na sušilici u svom stanu.
- Ne otvarajte prozore u svojoj kući i na svom automobilu.
- 2.Vodite računa da je vazduh u vašem domu čist
Svako od nas doživljava svoju kuću kao utočište i zaštitu od neželjenih spoljašnjih uticaja, pa i od polena. Ali polen nije moguće u potpunosti ukloniti, i zato treba povesti računa o kvalitetu vazduha u svom domu. Ako prostorije u kojima boravite održavate čistim, olakšaćete simptome koje izazivaju alergije.
- Čistite vazduh čistačima vazduha koji imaju HEPA filter. Posebnu pažnju treba da obratite na spavaću sobu.
- Podove u stanu čistite usisivačem koji ima HEPA filter, jer tako sprječavate podizanje prašine.
- Klima uređaji koje koristite treba da budu u ispravnom stanju. Oni smanjuju vlažnost vazduha i time količinu polena u kući. Ako patite od težih oblika alergijskog rinitisa, koristite klima uređaje koji imaju ugrađen HEPA filter.
3. Koristite ljekove koji se mogu kupiti bez recepta
Ako imate problema sa alergijom na polen, rješenje za olakšavanje simptoma možete da pronađete u najbližoj apoteci, i to u vidu raznih medikamenata koje možete kupiti i bez recepta. Ail koji lijek će vam zaista i pomoći?
- Oralni antihistaminici – Oni ublažavaju simptome alergijskog rinitisa kao što su kijanje, suzne i otekle oči, kao i svrab. Antihistaminici blokiraju djelovanje hemikalije histamin koju tijelo oslobađa kada je pod napadom alergena. Najpoznatiji antihistaminici kod nas su ljekovi koji sadrže loratadin.
- Dekongestivi – Alergija na polen izaziva oticanje sluznice nosa, i njegovo začepljenje zbog nakupljene sluzi. Dekongestivi smanjuju oticanje krvnih sudova u nosu, čime smanjuju crvenilo i oslobađaju disajne puteve. Ovi medikamenti mogu biti u obliku spreja, kapi ili tableta. Ne treba da ih koristite duže od nekoliko dana jer u tom slučaju mogu da pogoršaju vaše stanje. Kod nas se najviše koriste sprejevi koji sadrže oksimetazolin.
- Fiziološki rastvor – Ako redovno koristite fiziološki (slani) rastvor smanjićete iritaciju nosa i simptome koji prate alergijski rinitis. On razređuje sluz u nosu, čisti nosne šupljine i održava njihovu hidrataciju čime smanjuje inflamaciju (upalu). Slani rastvor takođe uklanja i polen koji izaziva alergiju.
- Antialergijske kapi za oči – Alergija na polen može da izazove simptome kao što su alergijski konjunktivitis ili alergijsko zapaljenje konjunktiva. Postoje razne kapi za oči koje vam u ovom slučaju mogu pomoći, a najbolje su one koje u sebi sadrže antihistamine i dekongestive.
- Vještačke suze – Vještačke suze u obliku kapi za oči vam pomažu da isperete polen iz oka. Pri tome koristite samo one kapi koje u sebi ne sadrže konzervanse kako ne biste dodatno iritirali oči.
4. Budite spremni za polensku groznicu
Kako se sezona polena i ove godine polako približava, treba da je dočekate spremni.
Mnogi ljudi koji su osjetljivi na polen i skloni su alergijama misle da treba da krenu sa primjenom ljekova kada se simptomi alergije na polen jave. Ali da biste olakšali simptome polenske groznice i dočekali toplije dane spremni, treba da krenete sa korišćenjem dvije do tri nedjelje prije nego što vam budu bili zaista potrebni. Zato redovno pratite specijalizovane web sajtove koji objavljuju koncentraciju polena u vazduhu, kako biste na vrijeme krenuli sa medikamentima i potrebnom terapijom.
5. Alergija na polen – pravilna ishrana i hidratacija
Postoji značajna veza između vaše ishrane i težine simptoma polenske groznice. Ako npr. konzumirate hranu koja sadrži visok nivo histamina, pogoršaćete simptome alergijskog rinitisa.
Zato treba da koristite hranu koja neće iritirati vaš imuni sistem i koja blokira histaminske receptore. Sledeće namirnice daju najbolje rezultate:
- Đumbir – Đumbir je prirodni antiinflamator koji smanjuje upale, otoke i iritaciju vašeg oka. Poznat je i po svojim antioksidativnim svojstvima, što ga čini idealnom namirnicom u borbi protiv simptoma polenske groznice. Možete ga koristiti svježeg, ali i osušen zadržava svoja svojstva.
- Pčelinji polen – Pčelinji polen je mešavina enzima, nektara, meda i pčelinjeg voska, i predstavlja pravi lijek za alergijski rinitis. Pčelinji polen sprečava aktivaciju mastocita ili Erlihovih ćelija, i zato je važan u prevenciji alergijskih reakcija.
- Citrusi – Citrusi sadrže velike količine vitamina C koji je poznat u sprječavanju prehlade i gripa, ali je jako djelotvoran i kada je u pitanju alergija na polen. On smanjuje iritaciju gornjih disajnih puteva koja nastaje zbog polenske groznice. Vitamina C ima najviše u pomorandžama, mandarinama, grejpfrutu, paprikama i raznim bobicama.
- Kurkuma – Kurkuma ima jaka antiinflamatorna svojstva, zahvaljujući svom aktivnom sastojku kurkuminu. Zbog toga konzumiranje kurkume smanjuje otoke i iritaciju izazvanu proljećnim alergijama. Kurkuma se može koristiti kao dodatak ishrani, ali i u obliku kapsula, tinktura i čajeva.
- Paradajz – Pored citrusa, i paradajz sadrži značajne količine vitamina C. Pored toga on sadrži likopen, još jedan antioksidant koji ublažava simptome alergije na polen.
- Losos – Losos, kao i neke druge vrste ribe, sadrže omega 3 masne kiseline koje takođe imaju antiinflamatorna svojstva. Dokazano je da losos poboljšava metabolizam i blagotvorno djeluje na kardiovaskularni sistem.
Važno je da prepoznate ulogu hrane u sprječavanju simptoma polenske groznice, da znate koje namirnice vam pomažu, ali i koje djeluju negativno na vaše alergije, kao što su bijeli rafinisani šećer, slatkiši, mliječni proizvodi, fermentirana hrana i žitarice.
Hidratacija organizma i unošenje dovoljne količine tečnosti takođe mogu značajno da ublaže simptome alergije na polen. Voda smanjuje iritaciju u grlu i nosu, i proređuje sluznicu u nosnim kanalima. Ali, neke napitke ipak treba izbjegavati, kao što su mlijeko, kafa i alkoholna pića.
Alergija na polen remeti vaše svakodnevne aktivnosti, jer simtomi kao što su zapušen nos, ili iritacija u grlu i očima svakako nisu prijatni. A izbjeći polen i druge alergene nije lako.
Ali izbjegavanjem faktora rizika, uzimanjem odgovarajućih medikamenata, pravilnom ishranom i dobrom pripremom možete značajno da poboljšate svoj kvalitet života.
Izvor: Mojeoko.rs