Pokret Naprijed pozdravio je višemjesečni rad i trud Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija koje je pokrenulo stvari sa mrtve tačke i prijavilo više slučajeva sumnjivih diploma pravosudnim organima.
Pozvali su druge nadležne institucije, naročito sudove, da daju svoj maksimum u suočavanju sa ovom pojavom i da adekvatnim kaznama stanu na put onima koji do diploma dolaze prečicama.
Pokret navodi da je potrebno postrožiti kaznenu politiku.
“Tako što bi se povećale novčane i krivične sankcije i nametnula obaveza onima, koji su imali finansijske benefite zbog sumnjive diplome, da razliku vrate u državni budžet”, piše u saopštenju.
Kako su naveli, Crna Gora mora konačno postati država u kojoj će sumnjive diplome postati prošlost i u kojoj će znanje i obrazovanje biti jedini preduslovi za zapošljavanje i napredovanje.
“Ova pošast, koja razara društvo, mora dobiti jasan i snažan institucionalni odgovor, kako bi se stvorili uslovi da oni koji su pošteno došli do diploma dobiju zasluženo mjesto u našem društvu”, dodaje se u saopštenju.
Podsjetili su da istraživanja pokazuju da u Crnoj Gori ima od 25.000 do 30.000 sumnjivih diploma, a najveći broj je u zdravstvu i prosvjeti.
“Većina dolazi iz država regiona, posebno iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Javna je tajna da su kozmetičarke i frizerke zaposlene kao medicinske sestre, naročito u zdravstvenim ustanovama na sjeveru države. Koliko je ova pojava rasprostranjena govori i podatak da ih ima i u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, odnosno u Skupštini i Vladi Crne Gore”, piše u saopštenju.
Takođe navodie da je prva objavljena kazna za lažnu fakultetsku diplomu u Crnoj Gori iznosila godinu dana uslovne kazne i 30 eura sudskih troškova.
“Ovako niske kazne demotivišu učenike i studente da rade na svom obrazovanju i pokazuju da je lakše i isplativije krenuti zaobilaznim putem i kupiti ili falsifikovati diplomu. Posljedica toga je oduzimanje prava na zaposlenje onima koji su do svojih diploma došli na zakonit način, a koji zbog falsifikatora ne mogu doći u situaciju da dobiju adekvatno mjesto u državnim organima, ali ni u privatnom sektoru”, zaključuje se u saopštenju Pokreta.
Portal RTCG