Albanski pisac Ismail Kadare preminuo je u ponedjeljak u 88. godini, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa njegov izdavač Bujar Hudri.
Izvori u Univerzitetskom bolničkom centru “Majka Tereza” u Tirani takođe su objavili da je Kadare “doživio kardio-respiratorni zastoj”.
Kadare je rođen 1936. godine u Đirokastru, malom gradu u planinama na jugu Albanije.
Njegov grad, o kome je napisao roman “Hronika u kamenu”, dio je svjetske baštine pod zaštitom Uneska.
Kadare je trideset godina svoje karijere pisca živio u komunističkoj Albaniji, gdje je napisao i svoja remek-djela: “General mrtve vojske”, “Prekinuti april”, “Velika zima” i “Most na tri luka”.
“General mrtve vojske”, američki list Boston gloub (The Boston Globe), opisao ga je kao “moćan i dirljiv roman”. Takođe je uključena u 100 knjiga vijeka francuskog lista Mond (Le Monde).
Riječ je o priči o italijanskom generalu, koji poslije Drugog svjetskog rata odlazi u Albaniju da odnese tijela italijanskih vojnika.
Kadare je “jedan od najupečatljivijih romanopisaca koji pišu na bilo kom jeziku”, piše o njemu Volstrit džurnal (The Wall Street Journal).
Njegove knjige su prevedene na više od 45 jezika svijeta.
Mnogi od njih su bili zabranjeni u komunističkoj Albaniji – među njima i “Palata snova”, u kojoj Kadare elaborira o odnosu moć-pojedinac.
Kadare je u intervjuu za list Fajnenšel tajms (The Financial Times) 2010. godine rekao da je najponosniji na to djelo.
“Napisana je 1980. i objavljena godinu dana kasnije, u najmračnijem periodu albanske tiranije. Bila je to knjiga protiv te tiranije”, rekao je Kadare.
O godinama diktature pisao je i u djelima “Piramida” i “Koncert”.
Kadare je emigrirao u Francusku 1990. godine, nakon što je podržao demokratizaciju.
On je 1996. postao član Francuske akademije moralnih i političkih nauka.
Kadare je 1998. godine, kada je počeo rat na Kosovu, objavio knjigu “Tri dana žalosti za Kosovom”.
Kadare je osvojio nekoliko međunarodnih nagrada. Godinama se pominjao i kao mogući pretendent za Nobelovu nagradu za književnost.
Prošle godine francuski predsjednik Emanuel Makron dodijelio mu je titulu “Velikog oficira Legije časti” tokom posjete Tirani.
Posljednjih decenija Kadare je živio i pisao između Pariza i Tirane.
“U Parizu uvijek radim u istom kafiću. U Tirani je to nemoguće, zbog radoznalosti ljudi”, rekao je Kadare za Fajnenšel tajms.
Izvor: Radio Slobodna Evropa