Skoro polovina teritorije Crne Gore nema pristup kanalizacionoj mreži

Skoro polovina stanovništva Crne Gore nema pristup kanalizacionoj mreži što nije jedini problem jer deset postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, od kojih većina ne funkcioniše u potpunosti, nije dovoljno za našu teritoriju, saopštio je Milija Čabarkapa, izvršni direktor NVO Eko tim.

On je za Radio Crne Gore izjavio da je i postrojenje koje imamo u Glavnom gradu nedovoljno da bi prečistilo svu otpadnu vodu, koja tako neprečišćena završava u rijeku Moraču.

“Pravilno upravljanje otpadnim vodama je veoma značajno za poglavlje 27- Zaštita životne sredine. Kompleksni su to problemi čije rješavanje traje godinama, a rezulatati su i dalje slabo vidljivi iako se radilo”, kazao je Čabarkapa.

Dodaje da institucije moraju značajnije uključiti lokalne zajednice, medije i članove civilnog društva kako bi izbjegli proteste i negodovanje građana, kao što je bio slučaj u Botunu i Danilovgradu.

“Zbog informisanosti građana važna je i uloga medija”, kaže Čabarkapa.

Zato su iz Eko-tima odlučili da organizuju trening za novinare.

“Želimo da više zainteresujemo medije za ovu temu, da pitanjima vrše pritisak na institucije i ubrzaju njihov rad, ali i da se javnost upozna koliko je važno funkcionalno postrojenje,” rekao je Čabarkapa.

Često dolazi do miješanja pojmova postrojenje i kolektor, primjećuju iz Eko-tima.

„Zapravo razlika je jasna. Postrojenje je mjesto prečišćavanja vode i nije zagađivač, kako se često može čuti u javnosti. Kolektor je kanalizacioni sistem koji služi za prikupljanje i transport otpadnih voda do postrojenja“, kaže Čabarkapa.

Usporavanje ili odlaganje primjene ovih projekata može narušiti pregovaračku poziciju Crne Gore i usporiti proces pristupanja Evropskoj uniji, zaključio je Čabarkapa.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.