Skoro polovina stanovništva Crne Gore nema pristup kanalizacionoj mreži što nije jedini problem jer deset postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, od kojih većina ne funkcioniše u potpunosti, nije dovoljno za našu teritoriju, saopštio je Milija Čabarkapa, izvršni direktor NVO Eko tim.
On je za Radio Crne Gore izjavio da je i postrojenje koje imamo u Glavnom gradu nedovoljno da bi prečistilo svu otpadnu vodu, koja tako neprečišćena završava u rijeku Moraču.
“Pravilno upravljanje otpadnim vodama je veoma značajno za poglavlje 27- Zaštita životne sredine. Kompleksni su to problemi čije rješavanje traje godinama, a rezulatati su i dalje slabo vidljivi iako se radilo”, kazao je Čabarkapa.
Dodaje da institucije moraju značajnije uključiti lokalne zajednice, medije i članove civilnog društva kako bi izbjegli proteste i negodovanje građana, kao što je bio slučaj u Botunu i Danilovgradu.
“Zbog informisanosti građana važna je i uloga medija”, kaže Čabarkapa.
Zato su iz Eko-tima odlučili da organizuju trening za novinare.
“Želimo da više zainteresujemo medije za ovu temu, da pitanjima vrše pritisak na institucije i ubrzaju njihov rad, ali i da se javnost upozna koliko je važno funkcionalno postrojenje,” rekao je Čabarkapa.
Često dolazi do miješanja pojmova postrojenje i kolektor, primjećuju iz Eko-tima.
„Zapravo razlika je jasna. Postrojenje je mjesto prečišćavanja vode i nije zagađivač, kako se često može čuti u javnosti. Kolektor je kanalizacioni sistem koji služi za prikupljanje i transport otpadnih voda do postrojenja“, kaže Čabarkapa.
Usporavanje ili odlaganje primjene ovih projekata može narušiti pregovaračku poziciju Crne Gore i usporiti proces pristupanja Evropskoj uniji, zaključio je Čabarkapa.