Čaša vina uz večeru ili pola litra piva na nekoj proslavi ne čine vam se velikim problemom, a i možete ih racionalizovati navodnim zdravstvenim dobrobitima o kojima ste tu i tamo nešto pročitali. U medijima se periodički pojavljuju informacije o novim studijama koje dokazuju da alkohol ima pozitivan uticaj na neke zdravstvene tegobe, ali istina je, ipak, malo drugačija. U stvarnosti je veza između konzumacije alkohola i vašeg zdravstvenog blagostanja složena.
Bez obzira na sve moguće zdravstvene dobrobiti koje se spominju, alkohol je otrovna i psihoaktivna supstanca. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, zbog posljedica konzumacije alkohola svake godine u svijetu umre tri miliona ljudi. Mnogo je dokaza koji upozoravaju na to da konzumacija alkohola ne donosi ništa dobro ljudskom zdravlju.
Šteta koju ćete svom zdravlju nanijeti svakodnevnom konzumacijom alkohola dugoročno će nadmašiti potencijalne dobrobiti. Šta možete očekivati ako svaki dan prije spavanja popijete čašicu ili dvije?
Kvalitet vašeg sna će se smanjiti
Čaša vina može vam pomoći da se opustite i uspavate, ali kako ona utiče na cjelokupni san?
Alkohol je depresiv i ima sedativni učinak, što može pomoći pojedincima da zaspu. Međutim, ako ste se uspavali alkoholom, vjerovatno ćete imati loš san. Alkohol utiče na kvalitet sna prekidajući tjelesni REM ciklus i ometajući disanje. Studija iz 2020. objavljena u časopisu Public Health Nutrition otkrila je da osobe koje više konzumiraju alkohol imaju povećane izglede za kratko spavanje, hrkanje i opstruktivnu apneju za vrijeme spavanja, piše “Eat This, Not That”.
Volumen vašeg mozga može se smanjiti
Ko želi da razmišlja o mozgu dok ispija čašicu?
Čašica alkohola za mnoge je način da “isključe mozak” i opuste se nakon napornog dana. Nažalost, kada je riječ o zdravlju mozga, na mozak negativno utiče svakodnevna konzumacija alkohola.
Istraživačka studija iz 2022. objavljena u časopisu “Nature Communications” otkrila je da se konzumiranje samo jednog alkoholnog pića dnevno može povezati s promjenama u volumenu sive i bijele mase u mozgu. Pojedinci koji su dnevno konzumirali više alkohola pokazali su veće smanjenje volumena moždane mase.
Možete doživjeti poremećaj raspoloženja
Mnogi posežu za koktelom ili čašom vina kako bi se nosili s lošim raspoloženjem, ali ispada da alkohol može doprinijeti začaranom krugu neraspoloženja.
Alkohol je depresiv i ima direktan učinak na ravnotežu neurotransmitera (serotonin, GABA, dopamin) u mozgu. Nakon pića možete se osjećati opuštenije i samopouzdanije, ali čim se alkohol metabolizira, hemijske promjene koje su se dogodile nakon uzimanja alkohola mogu dovesti do razdražljivosti, tjeskobe, depresije ili ljutnje.
Spojite te osjećaje s blagim mamurlukom i spremni ste da i sljedeći dan popijete piće kako biste “pomogli” sebi s negativnim osjećajima.
Vaše oralno zdravlje može biti ugroženo
Alkohol je diuretik, što znači da izbacuje vodu i so iz tijela i može uzrokovati dehidraciju. Onaj osjećaj očajničke potrebe za vodom da bi se riješili suvih usta kad se probudite nakon noći provedene u pijanstvu uzrokovan je dehidracijom.
Osim što je neugodno, suva usta mogu dovesti do upale u ustima i smanjenog protoka sline, što doprinosi razvoju karijesa.
Mogli biste se udebljati
Alkohol utiče na težinu na mnogo načina. Kao što je gore navedeno, alkohol može imati negativan učinak na san, a san je kritičan za regulaciju težine.
Rad iz 2017. objavljen u “European Journal of Clinical Nutrition” otkrio je da je djelimična deprivacija sna povezana s povećanim unosom kalorija (385 dodatnih kalorija dnevno).
Drugi način na koji alkohol utiče na težinu je njegov kalorijski sadržaj. Alkohol je drugi najkaloričniji makronutrijent (1 gram alkohola ima sedam kalorija) i ne sadrži nikakve hranjive sastojke za tijelo. Većina čaša vina sadrži otprilike 120 kalorija.
Posljednji način na koji alkohol utiče na težinu je povećanje sklonosti pojedinca ka kaloričnijoj hrani.
Veća je vjerovatnoća da ćete se razboljeti
Snažan imunološki sistem neophodan je za borbu protiv bolesti, a hronična konzumacija alkohola negativno utiče na imunitet.
Veliki dio imunološkog sistema smješten je u gastrointestinalnom traktu, a GI trakt je prva tačka kontakta s alkoholom nakon konzumiranja. Alkohol direktno utiče na sluznicu probavnog trakta, a šteta nastala čestom konzumacijom alkohola može dovesti do propustljivih crijeva što izaziva upalu u cijelom tijelu.
Alkohol takođe mijenja pozitivne bakterije u crijevima i oštećuje imunološke ćelije u GI traktu. To može negativno uticati na zdravlje crijeva.
Imati zdrava crijeva važan je dio cjelokupnog zdravlja. Zdrava crijeva održavaju raspoloženje stabilnim, hormone regulisanim, imunitet netaknutim, a upale niskima. Alkohol može uništiti zdravlje crijeva oštećujući sluznicu gastrointestinalnog trakta i ubijajući korisne crijevne bakterije. Kombinacija oštećene sluznice probavnog sistema i disbioze (kada se omjer korisnih i negativnih crijevnih bakterija naginje prema negativnim bakterijama) može dovesti do probavnih problema, lošeg raspoloženja, problema s kožom i oslabljenog imuniteta.
Na kraju dana, važno je pronaći načine za suočavanje sa stresom i opuštanje koji nisu vezani za konzumaciju alkohola. Ako vam je teško da izdržite više od jednog dana bez pića, razmislite o traženju podrške.
Izvor: N1 info