
Prema posljednjim podacima Agencije za zaštitu životne sredine, došlo je do pogoršanja kvaliteta vazduha, odnosno do prekoračenja granične vrijednosti srednje dnevne koncentracije PM10 čestica u Pljevljima, Bijelom Polju, Podgorici i Nikšiću. Iz Agencije za zaštitu životne sredine za Gradsku RTV ističu da vazduh zagađuju individualna ložišta, saobraćaj, industrija i spaljivanje otpada.
Kvalitet vazduha u Crnoj Gori narušen je zbog sezone grijanja, a prekoračenje granične vrijednosti zabilježeno na sjeveru i centralnom dijelu države, navode iz Agencije za zaštitu životne sredine.
„Tokom novembra došlo je do prekoračenja granične vrijednosti srednje dnevne koncentracije PM10 čestica i to u gradovima sjeverne i centralne zone kvaliteta vazduha – u Pljevljima 21, Bijelom Polju 25, Podgorici na dva mjerna mjesta – na Zabjelu i u Bloku 5 po 10 i u Nikšiću 8 dana“, objašnjava Ana Manović iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Kada je riječ o jugu, u Baru i Kotoru nijesu registrovana prekoračenja granične vrijednosti.
„Problem sa kvalitetom vazduha u Crnoj Gori, nažalost, nije novina i do prekoračenja dolazi upravo tokom sezone grijanja. Međutim, ta prekoračenja su izražena u onim djelovima Crne Gore koji su pod značajnim uticajem meteoroloških prilika“, ističe Manović.
Pored individualnih ložišta, negativan uticaj na kvalitet vazduha ima saobraćaj, povećana upotreba vozila, kao i spaljivanje otpada, navode iz Agencije za zaštitu životne sredine.
„Preporuka je ekološko-energetski efikasno opremanje objekata, zamjena stolarije, postavljanje izolacije, čime bi se značajno smanjila potrošnja energenata koji su potrebni za zagrijavanje prostorija. Ne vršiti spaljivanje bilo koje vrste otpada, posebno plastike i sličnih derivata u ložištima zato što su njihovi produkti sagorijevanja izuzetno kancerogeni“, objašnjava Manović.
Kako bi se smanjilo zagađenje vazduha, iz Agencije za zaštitu životne sredine savjetuju građanima da redovno servisiraju vozila, umjesto uglja i sirovog drveta za ogrijev koriste ekološki prihvatljivija kao što je pelet i koriste biciklo i javni prevoz kad god je to moguće.
Izvor: Gradski.me