Brod za koji se sumnja da prevozi veliku količinu opasnog otpada dozvoljeno je da pristane u luku Drač, gdje je po nalogu tužioca istovaren radi inspekcije.
Nevladina organizacija „Basel Action Network“ sa sjedištem u Sijetlu, koja se bavi pitanjima životne sredine, prijavila je brod albanskim vlastima u avgustu nakon što je od uzbunjivača dobila informaciju da se sumnja da u kontejnerima na brodu ima oko 2.100 tona otrovne prašine iz filtera za kontrolu zagađenja iz postrojenja za preradu čelika.
Albanija je početkom prošle nedjelje spriječila brod „Moliva IKSA443A“ koji plovi pod turskom zastavom da pristane u luci Drač, nakon što su vlasti upozorene da prevozi opasan otpad. Brod je zato ostao usidren daleko od luke.
Tužioci su sada naredili da se kontejneri zaplijene i skladište bezbjedno po životnu sredinu. Nakon istovara, kontejneri bi trebali da budu poslati u Porto Romano na inspekciju.
Tužilaštvo je takođe zatražilo od različitih institucija da urade laboratorijska ispitivanja tereta.
Organizacija je saopštila da su kontejneri napustili Drač 4. jula na dva broda koje je zakupila strana kompanija „Maersk“, a da je krajnja destinacija bio Tajland. Upozorili su tranzitne zemlje i tajlandske ekološke organizacije.
Tajland je odbio da prihvati pošiljku, tražeći od vlasti u Singapuru da je zaustave. Brodovi su zatim pristali u jednoj turskoj luci, a kontejneri su ukrcani na brod pod turskom zastavom, koji se nakratko zaustavio u italijanskoj luci Đoja Tauro prije nego što je otišao u Albaniju.
U carinskoj dokumentaciji je navedeno da su kontejneri sadržali oksid gvožđa.
„Slučaj istražuje tužilaštvo u Draču, a Ministarstvo turizma i životne sredine sarađuje u svemu što je potrebno“, rekao je danas portparol ministarstva Erjon Uka za Asošijeted pres.
Albanska opozicija optužila je vladu u avgustu da učestvuje u ilegalnom prometu opasnog materijala.
Premijer Edi Rama rekao je u parlamentu u septembru da su dokumenti o pošiljci verifikovani i da se oksid gvožđa „ne smatra toksičnim otpadom u evropskim katalozima na kojima se zasniva ekološka i carinska procedura“ Albanije.
Ministarka životne sredine Mirela Kumbaro rekla je danas da slučaj ne bi trebalo da se politički iskorišćava za širenje panike.
Ona je pozvala na smirenost kako bi se istraga nastavila i rekla da „opasan otpad ne znači i toksičan“.
Izvor: N1