Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić nedavno je izjavio da očekuje formiranje anketnih odbora u crnogorskom parlamentu koji će se baviti temama kojima se, kako je rekao, dosad nije bavilo pravosuđe.
– Građani traže da se raščisti sve oko organizovanog kriminala i korupcije. Očekujem da ćemo formirati anketne odbore koji će se baviti onim temama kojima se do sada nije bavilo pravosuđe. Naprosto želimo da izvršimo pritisak na pravosuđe da u slučajevima ubistva Jovanovića, Bulatovića, “Prvi milion”, “Ničija kuća”, korupcije koja je pratila izbore u Zeti… dobijemo neke odgovore za posao za koji se od tužilaštva očekuje da bude završen – istakao je Mandić.
Poslanici vlasti i opozicije različito gledaju na najavu formiranja anketnih odbora. Iako su sagovornici našeg lista saglasni da je parlamentarna kontrola veoma važna demokratska alatka, postoji i sumnja da bi mnogi politički subjekti taj mehanizam iskoristili za stranački marketing, a da bi suštinski rezultati izostali.
– Iako anketni odbori mogu da budu koristan vid parlamentarne kontrole, smatram da najavljene inicijative neće pomoći u rješavanju određenog društvenog problema, odnosno smatram da iza ovih inicijativa stoji potreba za konstantim političkim marketingom. U tom kontekstu, prednost bih dao legislativnim aktivnostima, i to prije svega u dijelu koji se odnosi na set zakona iz oblasti pravosuđa, gdje treba iskoristiti momentum deblokade pravosudne grane vlasti i napraviti još veće rezultate. Takođe, kako su i Skupština i Vlada za kratak period uspjele da daju rezultate, treba nastaviti ovaj pozitivni trend i držati fokus na suštinski bitnim ciljevima – smatra Vasilije Čarapić, šef poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad (PES).
Smailović: Sjednice se često pretvore u međusobne optužbe
Šef Kluba poslanika Bošnjačke stranke Amer Smailović podsjetio je da je odnos Skupštine s drugim granama vlasti definisan poslovnikom u duhu ostvarivanja kontrolne uloge parlamenta.
– Kada izostane adekvatan odgovor nadležnih institucija u rješavanju određenih slučajeva, poslanici u Skupštini moraju pokazati odgovoran odnos prema građanima koji su ih izabrali i aktivno pomagati u izgradnji jakih institucija i pravne države. Međutim, često se dešava da neki oblici parlamentarne kontrole ne donesu rezultate koje građani očekuju i da se sjednice pretvore u međusobne optužbe različitih aktera, pa ishod bude suprotan od očekivanog. Odgovornost poslanika mora se mjeriti na osnovu postignutih rezultata – kazao je Smailović za “Dan”.
Upitan koji bi slučajevi, po njegovom mišljenju, trebalo da budu prioritet kad je riječ o parlamentarnoj kontroli, odgovorio je da su to slučajevi u kojima je izostao adekvatan odgovor institucija.
– Sve ono što opterećuje javnost i gdje je izostao jasan odgovor institucija sistema treba da bude predmet kontrolnog mehanizma Skupštine, vodeći računa o slučajevima gdje se može očekivati pozitivan ishod i prikupljanje informacija koje bi nadležnim institucijama bile od koristi za dalje djelovanje – istakao je Smailović.
Prema njegovim riječima, kad je u pitanju legitimna parlamentarna kontrola, taj instrument treba koristiti za razvijanje budućih strateških politika, i to s ciljem postizanja konsenzusa oko nekog budućeg puta.
– Ovakav način rada odbora bi sasvim prirodno obuhvatao i presjek trenutnog stanja, koji svakako treba da bude politički ocijenjen, ali bi imao i svoj cilj, a to je definisanje nespornog političkog pravca koji bi Vlada trebalo da poštuje. Konkretno, prioriteti ovakve političke kontrole treba da budu energetska efikasnost i zelena tranzicija, zaštita životne sredine i prostorno planiranje, sloboda medija i neriješeni slučajevi napada na novinare, infrastrukturni projekti i ekonomski razvoj, kao i reforma izbornog sistema – istakao je Čarapić u izjavi za “Dan”.
DPS bez komentara
Pitanja u vezi sa najavom formiranja anketnih odbora uputili smo i Demokratskoj partiji socijalista (DPS). Iako nas je predsjednik te partije Danijel Živković ljubazno uputio da pitanja proslijedimo portparolu Milošu Nikoliću i obećao da će odgovoriti neko iz DPS-a, odgovor iz te partije nismo dobili, niti bilo kakvo objašnjenje. Ostali smo i bez odgovora poslanika te partije Andrije Nikolića, kome smo takođe uputili pitanja. Moguće da je za to presudna bila činjenica da se mnoge od afera i nerasvijetljenih slučajeva odnose upravo na funkcionere te partije.
Predsjednik Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu i poslanik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović smatra da je neophodno iskoristiti ustavnu i zakonsku mogućnost i donijeti odluku o parlamentarnoj istrazi i u skladu s tim formirati anketni odbor koji bi se bavio razmatranjem odabranih prioritetnih pitanja.
– Smatram da akcenat treba staviti na mnogobrojne slučajeve bespoštedne pljačke države u prethodne tri decenije, kako bi se osvježilo pamćenje svima koji imaju interes da izbjegnu odgovornost za pljačku i otimačinu narodne imovine. Ranija parlamentarna većina koju je činio DPS sa satelitima sada se u svojstvu opozicije želi nametnuti kao besprekorna i čista politička opcija, kao da je svima atrofiralo pamćenje i da odgovornost za opljačkane milijarde za vrijeme njihove vladavine treba da pokrije veo zaborava. A da savjest i sjećanja na taj period rasterete i oplemene šizofrenim alibijem da je pljačka državne imovine bila kompenzacija za njihov patriotizam. Zbog toga smatram da se treba usmjeriti upravo u tom pravcu, kako bi se osvježilo sjećanje i pokrenuli procesi kroz koje će se građanima i državi vratiti opljačkana i oteta državna imovina, kao i ona koja je sticana kroz razne zloupotrebe moći i nezakonit uticaj tada vladajućih političkih elita. Naravno, uvažavam i ne umanjuje ni značaj mnogih drugih tema koje bi se mogle naći pred anketnim odborom. Ali, upravo teme koje sam pomenuo istakle bi u prvi plan preispitivanje nelegalno stečene imovine političko- kriminalne hobotnice, što bi vodilo ka konfiskaciji i oduzimanju u skladu sa zakonom. U suprotnom, nova parlamentarna većina će biti nijemi svjedok legalizacije otetog i opljačkanog, što, nadam se, nikome nije cilj – kazao je Zogović za “Dan”.
Leković: Narod želi pravdu
Poslanik Demokrata Momčilo Leković ističe da su anketni odbori, kao osnovni oblik parlamentarne istrage, jedan od najvažnijih oblika parlamentarne kontrole rada nadležnih tijela i institucija.
– Osim što doprinose transparentnosti, stvaraju i snažan preventivni efekat kada je riječ o raznim zloupotrebama vlasti. Nakon stabilizacije institucionalnih prilika, istraživanje ključnih afera, koje su skopčane sa zloupotrebama vlasti i kršenjem zakona, treba da se do kraja locira u okvire pravosuđa. Promjene u pravosuđu, a tu prije svega mislim na neselektivan i profesionalan rad i rezultate SDT-a, garantuju dostizanje pravog epiloga i snošenje punih pravnih posledica za aktere bezakonja. Vrijeme je da rigorozne kazne zamijene neproduktivna bavljenja određenim temama, jer narod želi pravdu – istakao je Leković.
On podsjeća da je, prema Zakonu o parlamentarnoj istrazi i Poslovniku Skupštine, predsjednik anketnog odbora poslanik iz redova opozicije.
– Ta činjenica je limitirajući faktor kada je u pitanju razrješavanje onih afera čiji epilog javnost najviše očekuje, a dešavale su se tokom vršenja vlasti dijela sadašnje parlamentarne opozicije. Stoga su u aktuelnom trenutku tužilačke i pravosudne procedure optimalan put – smatra Leković.
Šef kluba poslanika GP URA Miloš Konatar rekao nam je u telefonskom razgovoru da podržavaju inicijativu za formiranje anketnih odbora, kao i svaki predlog koji može pomoći u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Opširniju izjavu tim povodom od njega, uprkos obećanju, nismo dobili.
Izvor: Dan