Kardiolozi ukazali: Tri namirnice koje bi trebalo izbjegavati

Foto: Pixabay

Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrti u svijetu, odnesu oko 17,9 miliona života svake godine, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

Ova statistika je zapanjujuća, ali ima i dobrih vijesti. Ne moramo da vježbamo tri sata dnevno i da jedemo samo ribu i biljnu hranu da bi naša srca bila zdrava. Nekoliko jednostavnih promjena može pomoći.

Jedna od najlakših stvari koje možemo da uradimo je da eliminišemo (ili ograničimo) određenu hranu. Kardiolozi, dr Daniel Luger i dr Saman Setareh-Šenas, i nutricionistkinja specijalizovana za preventivnu kardiologiju, Mišel Rutenštajn, istakli su tri.

Slanina

„Način proizvodnje slanine može imati negativan uticaj na zdravlje srca. Proces čuvanja slanine sa natrijum nitritom i visokim sadržajem soli može podići krvni pritisak, dok jedinjenja koja nastaju tokom kuvanja, kao što su policiklični aromatični ugljovodonici i heterociklični amini (HCA) , doprinose zapaljenju i oštećuju krvne sudove i povećavaju rizik od srčanih bolesti“, upozorava Rutenštajn za „HuffPost“.

Iako je slanina najveći krivac, dr Setareh-Šenas napominje da svako ko je zabrinut za zdravlje srca treba da izbjegava visoko prerađeno i crveno meso.

„Ljudi koji jedu crveno i visoko prerađeno meso imaju veći rizik od kardiovaskularnih bolesti, smrtnosti i gojaznosti. Sastojci koji se koriste u proizvodnji ovih namirnica su natrijum i nitriti. Slanina je posebno bogata solju, zasićenim mastima i holesterolom“, istakao je on.

Bijeli hljeb

Bijeli hljeb može biti štetan za srce, tvrdi nutricionistkinja.

„Bijeli hleb, sa visokim glikemijskim indeksom i nedostatkom hranljivih materija i vlakana u poređenju sa cijelim žitaricama, može izazvati brze skokove šećera u krvi, insulinsku rezistenciju i povećanje tjelesne težine, a sve to povećava rizik od srčanih bolesti“, objasnila je ona.

Dr Luger dodaje da je bijeli hleb lišen zdravih vlakana i hranljivih materija, ostavljajući samo šećer.

On preporučuje da potražite oznaku „100 odsto integralnih žitarica” na pakovanju i provjerite da li je prvi sastojak naveden kao integralna pšenica ili žitarice.

Pomfrit

Pomfrit, nažalost, nije dobar za naše srce.

„Kada se hrana prži, njen nutritivni sastav se mijenja – hrana gubi vodu i upija mast. Prilikom pripreme pomfrita ulje se često koristi više puta, što dovodi do povećanja transmasti. Pored toga, povezan je i visok unos natrijuma u ​​pomfritu. sa povećanim krvnim pritiskom krvnim pritiskom i povećanim rizikom od srčanih oboljenja“, kaže dr Setareh-Šenas.

Redovna konzumacija pržene hrane je generalno povezana sa povećanim rizikom od koronarne bolesti srca, visokog krvnog pritiska i gojaznosti.

Održavanje zdravog srca je doživotno putovanje, a ishrana je samo jedan važan aspekt. Rutenštajn, dr Luger i dr Setareh-Šenas su naglasili važnost redovnog vježbanja i izbjegavanja navika poput pušenja. Ali preskakanje slanine, bijelog hleba i pomfrita kad god je to moguće je odlična promjena za početak, piše Index.hr.

Izvor: Index.hr

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.