(VIDEO) Dr Kadić: Stanje u zdravstvu je alarmantno iz više razloga a ne zbog programa Evropa sad

Povodom učestalih izjava aktuelnog ministra zdravlja Dragoslava Šćekića i finansija Aleksandra Damjanovića da je sistem zdravstva najviše ugrožen programom Evropa sad v.d. direktora Fonda zdravstva dr Vuk Kadić je, između ostalog kazao, da je situacija u zdravstvu posledica dugogodišnjih dugova koji se nisu ažurirali na vrijeme i da se stanje dodatno zakomplikovalo zbog povećanja zarada medicinskom osoblju u okviru granskog kolektivnog ugovora.

“Javnost mora da zna da Fond zdravstva ne geneneriše dugove već servisira davaoce i pružaoce zdravstvenih usluga na tri nivoa. Kad se pominje dug to su ustvari potrebe za funkcionisanje zdravstvenog sistema. Ključne su dvije stavke: optimalni budžet i važeći granski kolektivni ugovor”, pojasnio je dr Kadić.

Optimalni budžet Fonda zdravstva je, prema njegovim riečia, potreban da bi javni zdravstveni sistem funkcionisao i da bi svaki osiguranik dobio adekvatu zdravstvenu uslugu i zaštitu. Optimalni budžet Fond planira svake godine ali moram da istaknem da nikada budžet koji je projektovan nije budžet koji je odobren a pogotovo ne onaj koji će se ispostaviti na kraju godine da je potrošen. Iz tog razloga postoje dugovi u Fondu zdravstva. Na kraju 2021. godine dug Fonda iznosio je oko 65 miliona eura , pri čemu je 30 miliona bilo na ime dospjelih valuta na 31. decembar a 35 ono što dospijeva u prva dva tekuće godine. Ukupan dug je ono što stiže na naplatu jer su rokovi naplate, 60 do 90 dana. Stanje zdravstvenom sistemu je alarmantno iz više razloga. Budžet Fonda koji je bio odobren za ovu godinu je 335 miliona eura a ono što je prethodni menadžment tražio kao projektovani budžet Fonda zdravstva je 375 milona eura. Tu se pojavila razlika od oko 40 miliona između ooga što je traženo i onoga što je odobrilo Ministarstvo finansija. Tu je bio i dug iz prethodne godine od 65 miliona eura koji su morali biti servisirani u ovoj godini. Danas smo u poziciji da na pojedinim budžetskim pozicijama imamo novca za funkcionisanje samo za septembar mjesec. Dvije trećine Fonda zdravstva se odnosi na ljekove i medicinska sredstva koje distibuira Montefarm zdravstvenim ustanovama i na plate zdravstvenim radnicima. Montefarm je za 2022. godinu dobio 76 miliona i 543 hiljada eura za ovu godinu. Dug Montefarma je bio 30 miliona u onih 65 iz 2021. godine, što znači da je taj dug u startu morao biti isplaćen. Montefarm je za potrošnju ove godine tražio skoro 100 miliona eura a ispostaviće se da će ta cifra do kraja godine biti i 110 miliona eura sa ovom dinamikom potrošnje”, naveo je dr Kadić.

On je kazao da je slična situacija bila i prethodnih godina odnosno da je dobijano manje nego što je traženo.

“U 2021. godini je potrošeno 90 miliona eura a odobreno je manje od 70 miliona eura. U 2020. godini je potrošeno 75 miliona a ove godine će se potrošiti oko 110 miliona na ljekove i medicinska sredstva. To je jedna stvar zbog koje smo tu gdje jesmo. Druga stvar je Granski kolektivni ugovor koji je stupio na snagu 1.1. 2022. godine a odnosi se na sve zaposlene u zdravstvenom sistemu kojim su povećane zarade, mimo programa Evropa sad. Plate su povećane i zakonom o finansiranju javnih funkcionera koji je na snagu stupio u julu. Tih šest mjeseci, od jula do kraja godine opteretiće Fond sa dodatnih 7 ipo miliona što znači da ukupna nedostajuća sredstva za plate u ovoj godini biće oko 20 miliona eura”, naveo je Kadić.

On je dodao da je budžet za plate i ostala lična primanja u 2022. godini bio 134 miliona eura.

“Kada izračunamo sva ova povećanja koja su na snazi trenutno do kraja godine će biti potrebna 154 miliona samo za zarade. Budžetom je odobreno 134, došlo je do povećanja zarada u zdravstvenom sektoru što će sve dodatno opteretiti budžet za 20 miliona a koji nisu bili projektovani planiranim budžetom”, pojasnio je dr Kadić, naglasivši da su možda i bili projektovani ali nisu odobreni.

Na pitanje VOP-a koliko novca je potrebno Fondu zdravstva do kraja godine da bi izmirio sve obaveze dr Kadić je kazao da je za funkcionisanje zdravstvenog sistema potrebno 65 miliona eura.

“Tih 65 miliona koliko smo tražili rebalansom budžeta odnosi se na zaostali dug Montefarma koji se vuče od početka godine, 18 do 20 miliona za plate za ljekove na recept prema privatnim apotekama oko 7 miliona, za refundacije bolovanje dva do tri miliona”, pojasnio je dr Kadić.

Podsjećamo, ministar zdravlja Šćekić je na sjednici Vlade kazao da je stanje u zdravstvenom sistemu alarmantno, da nema novca za ljekova a medicinske radnike upozorio da novca za isplatu plata neće biti ukoliko se se zadužimo odnosno ukoliko se ne uradi rebalans budžeta.

Na linku ispod možete pogledati video sa portala VOP u emisiji Otvoreni studio petkom sa uključenjima dr Kadića, jednog od lidera Pokreta Evropa sad Milojka Spajića, Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu, dr Milenom Popović Samardžić iz Sindikata zdravstva, Milicom Kankaraš građanskom aktivistkinjom i Aleksandrom Šofranac poslovnim psihologom.

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.