Čarapić: Amandmanom o državnoj imovini Crnoj Gori se ne oduzima zemljište

Foto: PES

U toku je sjednica skupštinskog Zakonodavnog odbora.

Poslanik PES-a Vasilije Čarapić obrazložio je amandman na Predlog zakona o državnoj imovini, koji između ostalog, predviđa opciju investitoru da u slučaju prestanka “ekonomskih operacija” izađe i posao da nekome drugom. Predsjedavajući Zakonodavnim odborom Dragan Bojović kazao je da je usvojen amandman na pomenuti Zakon.

“Predloženim amadmanima, pored ustanovljenog izuzetka kada je u pitanju gradnja hotelskog turističkog kompleksa na državnom zemljištu, a ovaj izuzetak se odnosi na postavljanje mogućnosti davanja saglasnosti zakupcu na otuđenje objekta koji je izgradio na zakupljenom zemljištu u skladu sa planskom dokumentacijom i ugovorom, mi sada predviđamo ovim amadmanom mogućnost da se otuđi objekat koji je izgradio na zemljištu, a koje je dato odlukom Skupštine u zakupu do 90 godina. Dakle, samo za krupne investicije uvodimo opciju da, recimo, invesitor ima mogućnost divestiranja u trenutku kada želi da nastavi ekonomske operacije u tom nekom objektu, da ga on proda nekome drugom ko će te operacije da nastavi”, kazao je predlagač amandmana Vasilije Čarapić.

Podcrtava da vlasništvo nad zemljištem koje je dato u zakup ostaje Crnoj Gori.

Ministar energetike Saša Mujović kazao je da se dopuna tiče usklađivanja ovog, sa Zakonom o korišćenju energije iz obnovljivih izvora.

“Zakon o koncesijama definiše davanje koncesija generalno, a u okviru ovog zakona imamo podsticajnu mjeru koja se odnosi na male hidroelektrane snage ispod 10 megavata”, istakao je, između ostalog, Mujović.

Odbor je usvojio predlog zakona. 

Govoreći o Predlogu zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora ministar energetike Saša Mujović kaže da je to napredan zakon na kojem su intezivno radili.

“Prvo i osnovno, kroz ovaj zakon želimo da stvorimo jednu plodnu atmosferu, jedan dobar ambijent da što brže, na održiv način, dostignemo nacionalne ciljeve u smislu smanjenja emisije CO2 i povećanje udjela obnovljivih izvora u ukupnoj finalnoj potrošnji. Drugo, želimo da smanjimo upotrebu fosilnih goriva. Mi smo po definiciju, odnosno prema Ustavu, zemlja ekološka i onda je potpuno u redu, ja mislim, i vrlo smisleno da nivo fosilnih goriva sve više i više smanjeno. Želimo postići što manju uvoznu zavisnost, svake godine iz ovog budžeta odliva se ogromna količina novca za nabavku fosilnih goriva. Sljedeća stavka što želimo postići jeste diversifikacija izvora”, kazao je Mujović.

Prihvaćen je i Predlog zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora.

Na dnevnom redu je devet tačaka i to:


1. Predlog zakona o dopuni Zakona o koncesijama;

2. Predlog zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora;

3. Predlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o energetici;

4. Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima;

5. Predlog odluke o izmjeni Poslovnika Skupštine Crne Gore;

6. Predlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o energetici, koji su podnijeli poslanici Vasilije Čarapić i Uglješa Urošević;

7. Predlog zakona o dopuni Zakona o javnim nabavkama;

8. Predlog zakona o Razvojnoj banci Crne Gore;

9. Predlog zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju.

Izvor: RTCG

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.